Podczas XII Sesji Rady Miejskiej w Nisku wręczone zostały wyróżnienia: odznaka honorowa „Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko” oraz statuetka „Działacz Kultury”.
Odznaką „Za Zasługi dla Gminy i Miasta Nisko” uhonorowany został pośmiertnie Pan Bronisław Łuka z Niska. Na ręce jego syna, Zdzisława Łuki, przekazali ją Burmistrz Gminy i Miasta Nisko dr Konrad Krzyżak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku Paweł Tofil. Z kolei statuetką „Działacz Kultury” wyróżniony został za całokształt działalności kulturalnej ks. dr hab. Tomasz Moskal.
Pan Bronisław Łuka urodził się 21 września 1923r. w Szczepanowie w województwie tarnopolskim w rodzinie chłopskiej. Rodzice, Jakub i Katarzyna z Chudzików, pochodzili z Niska. Do szkoły zawodowej uczęszczał w Brzeżanach. 10 lutego 1940r. z całą rodziną został przez NKWD wywieziony na Sybir. Tam był zmuszony do pracy przy wyrębie tajgi. W maju 1943r. ochotniczo zaciągnął się do nowotworzonej w Sielcach nad Oką 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W dniach 12-13 października 1943r. uczestniczył w boju pod Lenino jako operator ręcznego karabinu maszynowego. Podczas bitwy został trzykrotnie ranny. Za wykazane męstwo został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojennej tułaczce wrócił w rodzinne strony rodziców, gdzie założył rodzinę i podjął pracę. Pracował w Przedsiębiorstwie Upowszechniania Książki i Prasy „Ruch”, później w Zakładach Metalowych „Nimet”. W 1974r. wskutek wcześniej odniesionych ran, przeszedł na rentę inwalidzką. Od tego czasu zaczął udzielać się w niżańskich organizacjach kombatanckich. Uczestniczył w spotkaniach z młodzieżą i starszymi mieszkańcami w Nisku, Stalowej Woli i Tarnobrzegu. Wygłaszał prelekcje i pogadanki. Dzielił się swoimi przeżyciami z okresu wojny. Angażował się w organizację uroczystości patriotycznych i rocznicowych. Był współtwórcą niżańskiego chóru kombatantów. Występował w nim. Współpracował z historykami, twórcami kultury – prozaikami i poetami. Za swą działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i innymi odznaczeniami. Zmarł w wieku 62 lat. Został pochowany na cmentarzu w Nisku na Barcach.
Ks. dr hab. Tomasz Janusz Moskal – prof. KUL, urodzony 22 stycznia 1972r. w Nisku. W 1998r. ukończył studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, natomiast 9 czerwca 2004r. obronił pracę doktorską pt. Biblioteki parafialne w archidiakonacie sandomierskim w XVIII wieku, otrzymując doktorat. 24 czerwca 2014r. habilitował się na podstawie oceny dorobku naukowego i pracy zatytułowanej Książka w kulturze sandomierskiego środowiska kolegiackiego do 1818 roku. Pracownik KUL: od 2004r. jako asystent, w 2005 – adiunkt, w 2017 – profesor nadzwyczajny, 2022 – profesor KUL, aktualnie przy Katedrze Historii Kościoła w Sekcji Historii Kościoła i Patrologii Instytutu Nauk Teologicznych na Wydziale Teologii. Dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych na Wydziale Teologii KUL od 2020r. Sekretarz Sekcji Historyków Kościoła w Polsce. Kanonik Honorowy Sandomierskiej Kapituły Katedralnej. W dniu 27 lipca 2016r. za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. W roku 2023 wraz z zespołem wydał publikację pt. „Zarys dziejów Niska” opowiadającą o tym, jak nasze miasto zmieniało się na przestrzeni stuleci i jakie jest teraz.