Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, niżańscy policjanci włączyli się w akcję rozdawania maseczek ufundowanych przez Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Nisku.
Zakrywając nos i usta chronimy siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nosząc maseczki nie będą nieświadomie zarażać. Policjanci nie tylko zwracają uwagę, czy przemieszczające się osoby stosują się do tego nakazu, ale również sami rozdają maseczki.
Podczas weekendu funkcjonariusze niżańskiej jednostki, w ramach wykonywania swoich zadań, rozdawali maseczki ochronne. Trafiały one do osób, które z różnych względów ich nie posiadały. Policjanci udzielali także krótkiego instruktażu, w jaki sposób prawidłowo korzystać z maseczki tak, aby spełniała ona swoje funkcje ochronne. Informowali również, w jakich sytuacjach należy osłaniać usta i nos.
Maseczki były rozdawane dzięki hojności Rzeszowskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Nisku.
Pamiętajmy!!!
Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania. Dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:
• w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.),
• w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.),
• na drogach i placach (dotyczy również osób jeżdżących np. rowerem lub hulajnogą),
• w zakładach pracy (dotyczy osób, które mają styczność z osobami z zewnątrz – interesantami, klientami, obywatelami itp.).
Nie masz obowiązku zasłaniania ust i nosa w pracy, chyba że obsługujesz klientów zewnętrznych:
• w budynkach użyteczności publicznej (np. w urzędach, szkołach, uczelniach, przychodniach i szpitalach, na poczcie, w bankach i restauracjach),
• w sklepach i na targowiskach,
• w punktach usługowych,
• na klatkach schodowych, w windach, pralniach i innych miejscach wspólnych, z których korzystają mieszkańcy bloków.