Dobiegła końca trzecia edycja, realizowanego od dnia 5 września 2022 r. przez Powiat Niżański, we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Rudniku nad Sanem, pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus”, który w całości jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Podczas uroczystego zakończenia programu dyrektor ośrodka, Marta Szczepańska, podsumowała działania zrealizowane na rzecz 24 osób z niepełnosprawnościami oraz podziękowała pracownikom, którzy zaangażowani byli w realizację projektu, jak i samym uczestnikom programu. Przypomniała wszystkim, że Program nie mógłby być zrealizowany, gdyby nie życzliwość i otwartość wielu Partnerów oraz Sprzymierzeńców Osób Niepełnosprawnych – przede wszystkim Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz Powiatu Niżańskiego. Skierowała także słowa podziękowania dla Alicji Bronkiewicz – koordynatora – za szczególne zaangażowanie i ogromną odpowiedzialność za prawidłową realizację tego wspaniałego przedsięwzięcia. Wyraziła ogromną radość, że po raz kolejny wszyscy uczestnicy mogli rozwijać swoje kompetencje społeczne i zawodowe.
Uczestnicy programu „Rehabilitacja 25 plus” zaprezentowali program artystyczny o tematyce ludowej, który został przygotowany pod opieką Piotra Trojanowskiego i Reginy Chudzik, we współpracy z Magdaleną Ziębą. Na pamiątkę wszyscy goście i uczestnicy programu otrzymali drobne upominki. Dla uczestników programu był to kolejny rok wspaniałego czasu czerpania wiedzy i radości z zajęć.
– Główny cel tego programu to ciągłość oddziaływań terapeutycznych w zakresie przygotowania osób do życia w środowisku społecznym, między innymi przez zwiększenie lub podtrzymanie umiejętności wykonywania czynności dnia codziennego, tj. planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz innych umiejętności niezbędnych w życiu, a także w zakresie dotyczącym aktywności zawodowej. Dlatego w ramach zajęć uczestnicy programu przygotowywali się do jak najbardziej samodzielnego, świadomego oraz aktywnego życia w społeczeństwie i uczyli się przede wszystkim umiejętności przydatnych w życiu codziennym – powiedział Starosta Niżański Robert Bednarz.